Általános információk
A lakástulajdonosok távolléte miatt akadozik a társasházi mellékvízmérők egyidejű leolvasása? A társasházi közösség számára nehezen kivitelezhető a közel azonos időben történő leolvasás, emiatt a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők által mért felhasználás különbözetét csak pontatlanul lehet megállapítani? Szüksége van pontos fogyasztási adatokra?
A távleolvasási rendszerek megoldást kínálnak ezekre a problémákra. A távjeladós modullal szerelt fogyasztásmérőket nem kell személyesen leolvasni, ezek a készülékek a mérőállásokat digitálisan továbbítják társaságunkhoz. A távjeladós modullal szerelt mellékmérők tulajdonosainak minden hónapban az aktuális mérőállás alapján készül a számlájuk, nincs szükség diktálásra vagy mérőállásbecslésre. Emellett megszűnik a féléves ellenőrző leolvasás, a lakástulajdonosoknak nem kell időpontot egyeztetniük leolvasó kollégánkkal.
Távleolvasásra és/vagy okosmérésre alkalmas mellékvízmérők plombálásának díjkedvezménye
A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. 2022-ben is támogatja a társasházi távleolvasási rendszerek kiépítését, ezért a szolgáltatási területén a társasházak részére 90%-os mértékű díjkedvezményt biztosít a mellékvízmérők plombálási díjából, az alábbi feltételek együttes teljesülése esetén:
- A DRV nyilvántartásában szereplő közös képviselő jelenti be a társasház döntését a távleolvasásra és/vagy okosmérésre alkalmas mellékvízmérők felszerelésére.
- A társasháznak a bejelentéskor nincs határidőn túli tartozása a szolgáltató felé.
- A tervezett távleolvasási rendszer kiválasztása és megvalósítása a szolgáltató által kiadott „Közös képviselői tájékoztató – Társasházi távleolvasási rendszer kialakítása” című tájékoztatóban szereplő feltételek szerint történik meg.
- A távleolvasásra és/vagy okosmérésre alkalmas mellékvízmérők felszereléséhez a társasház közös képviselője legkésőbb 2022. október 15-ig megrendeli a mellékvízmérők plombálását, átvételét a szolgáltatótól.
- A távleolvasásra és/vagy okosmérésre alkalmas mellékvízmérők plombálását megelőzően a társasház és a szolgáltató együttműködési megállapodást köt a távleolvasási rendszerben kiolvasott adatok kezelésének módjáról, az együttműködés feltételeiről (adatátadás vagy adatkiolvasás, műszaki meghibásodások kezelése, személyes adatok kezelése és védelme), valamint a távjeladós rendszerben lévő vízmérők későbbi hitelesítési cseréjének szabályairól.
- A plombálásidíj-kedvezmény csak a már mellékmérős szolgáltatási szerződéssel rendelkező társasházak esetében vehető igénybe.
- A plombálásidíj-kedvezmény csak akkor érvényesíthető, ha a kiépülő távleolvasási rendszerrel havi rendszerességű adatkiolvasás vagy adatátadás biztosítható.
- A plombálásidíj-kedvezmény csak a társasház összes mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező vízmérési helyén lévő összes mellékvízmérőt érintő távleolvasási rendszer egyidejű, csoportos megvalósítása esetén érvényesíthető. A társasház mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező mellékvízmérőinek részleges távjeladósítása esetén díjkedvezmény nem jár. Az adott társasházban a távleolvasási rendszer kiépítésével párhuzamosan a meglévő mellékszolgáltatási szerződések, meglévő mellékvízmérők száma szükség esetén – betartva a mellékvízmérő kialakításának szabályait – bővíthető, a plombálásidíj-kedvezmény érvényesítését ez nem befolyásolja, a kedvezmény az ilyen mellékvízmérőkre is érvényes.
- A plombálásidíj-kedvezményt társaságunk az érintett mellékvízmérők darabszámától függő – az árnyilvántartásban szereplő – díjtételen érvényesíti.
A fenti tájékoztató szöveg az alábbi linkre kattintva pdf-formátumban is letölthető:
Távleolvasásra és/vagy okosmérésre alkalmas mellékvízmérők plombálásának díjkedvezménye
A távjeladós rendszer előnyei
A lakástulajdonos távollétében is minden hónapban elvégezhető a mellékmérők pontos, hiteles leolvasása.
A leolvasás a teljes társasházban azonos időben történik, ezáltal pontosabban meghatározható a főmérő és a mellékmérők összes fogyasztása közötti különbözet.
Felderíthetővé válnak a méretlen vízvételezések, láthatóvá válnak a belső hálózat hibái, így lehetőség nyílik a célirányos intézkedésre.
Gyakori kérdések
Mi az a távjeladós/távleolvasási rendszer?
A távjeladós leolvasási rendszer lehetővé teszi a vízmérők távolról történő leolvasását.
Milyen távjeladós rendszerek léteznek?
A DRV Zrt. szolgáltatási területén kétféle távjeladós rendszer érhető el.
- Az úgynevezett sétálós jellegű leolvasó rendszert használó társasházak esetében a leolvasást a helyszínen kollégánk egy vezeték nélküli leolvasó eszközzel végzi el.
- A szerveres megoldással havi rendszerességgel a társasház fogyasztási adatait előre meghatározott formátumban a forgalmazó/vagy egyes rendszerek esetén a társasházi közös képviselő küldi közvetlenül a DRV számlázási rendszerébe.
Hogyan történik a mérőadatok átadása?
A mérőadatok átadása műszaki megoldásonként eltérő. Az együttműködési megállapodás részletesen tárgyalja a folyamatot, illetve a szereplők feladatait, felelősségét. Olyan folyamatot alakítottunk ki, amely minden lehetséges ponton automatizált.
Miért jó a távjeladós rendszer?
Távjeladós rendszer használatával
- megvalósítható a vízmérők egyidejű leolvasása;
- nincs szükség személyes jelenlétre (a tulajdonosoknak nem kell otthon tartózkodniuk a leolvasás pillanatában, a leolvasást végző munkatársunkat nem kell beengedni a lakásba);
- pontosan és egyszerűen meghatározható a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők által mért fogyasztások közti különbözet;
- pontos, hiteles, személyi jellegű hibáktól mentes elszámolást biztosítunk;
- lehetőség nyílik a szabálytalan közműhasználat, méretlen vízvételezés feltárására;
- a számlák minden hónapban a pontos mérőállás alapján készülnek, nem kell többet diktálni, és társaságunk sem állít ki becsült számlát.
Csökkenthető a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők által mért fogyasztások közti különbözet?
Mivel a bekötési vízmérő és a mellékmérők leolvasása egyidejűleg és teljeskörűen történik, a különbözet jelentősen csökken. Ha nincs méretlen vízvételezés, akkor gyakorlatilag megszűnik.
Minden mérőnek csatlakoznia kell a távleolvasási rendszerhez a társasház részéről?
Igen, a rendszerhez való csatlakozás és az elszámolási, számlázási előnyök csak akkor elérhetők, ha a társasház minden mérője távjeladósított. Ide tartozik az esetleges locsolási vízmérő, a medence mellékvízmérője stb.
Akkor is le kell cserélni a mellékvízmérőket, ha távleolvasó berendezés fogadására alkalmasak és még hitelesek?
Hitelességi időn belül nem szükséges lecserélni a mellékvízmérőket, ha azok a kiválasztott forgalmazó rendszerével távjeladósíthatók.
A DRV épít ki távjeladós rendszert a szolgáltatási területén?
A DRV Zrt. nem foglalkozik sem távjeladós rendszer kiépítésével, sem mellékmérők távjeladósításával. A társasházi közösség feladata a hazai piacon rendelkezésre álló távjeladós rendszereket forgalmazó kivitelezők kiválasztása.
Távjeladós rendszert szeretnénk. Hol és kinek tudom jelezni az igényünket a távjeladós rendszer kialakítására?
Távjeladós rendszer kialakításával kapcsolatos igényét írásban a DRV. Zrt felé a tavleolvasas@drv.hu címen jelezheti.
A nyilvántartásban nem lévő mellékvízmérők esetében mit kell tenni?
A nyilvántartásban nem lévő mellékvízmérők esetében a távleolvasási rendszer beüzemelését megelőzően le kell folytatni a nyilvántartásba vételi eljárást. Ennek részleteiről honlapunkon tájékozódhat.
Van-e költsége a nyilvántartásba vételnek?
Igen, van, erről bővebb tájékoztatást a honlapunkon megtalálható leírásban talál.
Milyen költségei vannak a távleolvasási rendszer kialakításának?
A DRV Zrt. nem foglalkozik sem távjeladós rendszer kiépítésével, sem mellékmérők távjeladósításával. Erre vonatkozó ajánlatot a piacon lévő forgalmazóktól kérhet.
Ki végzi a jeladózható mellékvízmérők szerelését?
A jeladózható mellékvízmérők szerelését a társasház által választott üzemeltető vagy annak megbízott alvállalkozója végzi.
Ki szereli fel a jeladókat a mellékmérőkre?
Egyes termékek gyárilag rendelkeznek távjeladós modullal. Amennyiben ezeket külön kell felszerelni, úgy a szerelést minden esetben a választott forgalmazó végzi.
Bármilyen távleolvasó rendszert be tud fogadni a DRV számlázási rendszere?
Nem, a kiépített távjeladós rendszernek meg kell felelnie a megállapodási nyilatkozat 2. számú mellékletében foglalt technikai specifikációknak.
Ki felelős a távleolvasási rendszer rendeltetésszerű üzemeltetéséért?
A távleolvasási rendszer rendeltetésszerű üzemeltetéséért a társasház üzemeltetési szerződés keretében szerződött partnere (forgalmazó) felel. Üzemeltetési szerződés hiányában maga a társasház.
Szükséges az évi egyszeri leolvasás távleolvasási rendszerben lévő mellékvízmérők esetében?
Az olyan távleolvasási rendszerben működő társasházak esetében, ahol a vízmérők számlázásban vannak, a jogszabály lehetővé teszi, hogy a távleolvasott adatok kiváltsák az éves (fizikai) leolvasást. Ennek feltétele, hogy a távjeladós adatszolgáltatás havonta megtörténjen. Igény, illetve egyéb észlelt rendellenesség esetén fizikai leolvasás is megvalósulhat.
Kinek kell jelezni, ha meghibásodnak az eszközök?
A mellékvízmérő és a hozzá tartozó távjeladó, esetlegesen a társasházba telepített adatgyűjtő meghibásodását a forgalmazó és társaságunk felé kell jelezni. Ha a főmérő és a hozzá tartozó távjeladó hibásodik meg, arról társaságunkat kell értesíteni.
Mi történik, ha a távjeladó meghibásodik, ki fizeti a javítás költségeit?
Ezt a forgalmazóval való megállapodásban kell rögzíteni, amit a társasház köt a forgalmazóval.
Az eszközök meghibásodása okozhat-e problémát az elszámolásban?
A mérők elszámolását minden esetben elvégezzük. Abban az esetben, ha a vízmérőtől nem érkezik mérőállás valamely eszköz meghibásodása miatt, akkor becsült mérőállás alapján lehetséges a számla kiállítása.
Leolvasás alkalmával a távjeladó hibáját észreveszi a szolgáltató?
A sétálós – walk by – rendszer esetén a leolvasást végző kolléga azonnal észleli, ha meghibásodott egy eszköz. A szerveres megoldásnál pedig a forgalmazó/üzemeltető észleli a meghibásodást.
Csatlakozási szándék esetén a távleolvasási rendszerrel kapcsolatos kérdéseit a tavleolvasas@drv.hu címen teheti fel.
Várjuk megkeresését, forduljon hozzánk bizalommal!