Ivóvízminőségi paraméterek határértékei és jellemzői

A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. – mint víziközmű-szolgáltató – feladata a szerződéses alapon rábízott állami, illetve önkormányzati tulajdonban lévő víziközművagyon üzemeltetése. Az ezen közművagyon korszerűsítését, többek között az ivóvíz minőségének javítását célzó beruházások megvalósítása minden esetben a tulajdonos – a magyar állam vagy az adott önkormányzat – feladata.

Az Európai Unióhoz történő csatlakozás szükségessé tette a szolgáltatott ivóvíz minőségére vonatkozó közösségi előírások alkalmazását. A szolgáltatott ivóvíz minőségére vonatkozó rendelkezéseket az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló, 5/2023. (I. 12.) kormányrendelet tartalmazza.

A jogszabály mikrobiológiai, kémiai, indikátor és mikroszkópos biológiai vízminőségi jellemzőket ad meg, melyeket a szolgáltatónak a rendeletben megadott gyakorisággal vizsgálnia kell. Az ivóvíz minőségét természetesen az illetékes vármegyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró főosztálya/osztálya is folyamatosan ellenőrzi. A vízminőségi jellemzőkhöz a rendelet határértékeket is megad.

A korábbi határértékekhez viszonyítottan egyes határértékek szigorodtak vagy változatlanok maradtak, mások pedig enyhébbek lettek.

Ivóvízminőségi paraméter Határérték

Összes keménység (nko)

5–35

pH

6,5–9,5

Fajlagos elektromos vezetőképesség (mS/cm)

2500

Kémiai oxigénigény (permanganátindex, KOIps)    (mg/l O2)

5

Nátriumkoncentráció (mg/l)

200

Kalciumkoncentráció (mg/l)

-

Magnéziumkoncentráció (mg/l)

-

Arzénkoncentráció (µg/l)

10

Ammóniumkoncentráció (mg/l)

0,5

Nitrátkoncentráció (mg/l)

50

Nitritkoncentráció (mg/l)

0,5

Kloridkoncentráció (mg/l)

250

Szulfátkoncentráció (mg/l)

250

Vaskoncentráció (µg/l)

200

Mangánkoncentráció (µg/l)

50

Alumíniumkoncentráció (mg/l)

0,2

Fluoridkoncentráció (mg/l)

1,5

 

A rendelet szerint a szolgáltatott ivóvíz abban az esetben tekinthető kifogástalan minőségűnek, amennyiben valamennyi előírt határértéknek megfelel. Az indikátor- és biológiai vízminőségi jellemzők az egészséget nem károsító komponensek, határérték-túllépésük az emberi egészséget nem veszélyezteti, mérésük elsősorban az üzemellenőrzést szolgálja. Amennyiben a szolgáltatott ivóvíz valamely indikátor vagy mikroszkópos biológiai paramétere túllépi a rendeletben előírt határértéket, az ivóvíz kifogásolt minőségű ivóvíznek tekintendő, fogyasztásának korlátozására azonban nincs szükség, mivel egészségkárosító hatás nem lép fel.

Kémiai vízminőségi jellemző:
  • arzénkoncentráció
  • nitrátkoncentráció
  • nitritkoncentráció
Indikátor vízminőségi jellemző:
  • összes keménység
  • pH
  • fajlagos elektromos vezetőképesség
  • kémiai oxigénigény (permanganátindex, KOIps)
  • nátriumkoncentráció
  • ammóniumkoncentráció
  • kloridkoncentráció
  • szulfátkoncentráció
  • vaskoncentráció
  • mangánkoncentráció
  • alumíniumkoncentráció

Annak érdekében, hogy a meglévő vízellátó művek az új, szigorúbb határértékeknek is meg tudjanak felelni, türelmi idő biztosítása vált szükségessé. A türelmi időn belül a közműtulajdonos (a magyar állam, illetve önkormányzat) feladatát képezi a szükséges ivóvízminőség-javító fejlesztések elvégzése. Az ivóvízminőség javítását célzó beruházások megvalósítására elsősorban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszírozott Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében elnyerhető pályázati források állnak rendelkezésre.

A településlistában a fogyasztási helyet megadva megtekintheti az ivóvíz minőségi paramétereit az érintett településen.